ke-klokanum.cz Navigace ke-klokanum.cz Úvod Jak jsme se rozhodli pro Austrálii Před odletem Cesta ČR - Sydney První ubytování v Sydney Začínáme zkoumat (a fotit) okolí První dny ve škole Hromadná doprava v Sydney První koupání v moři Výlet do Hyde Parku Výlet k Sydney Opera House Výlet trajektem do Manly Mahon pool - mořský bazén Surfování Vlaky v Sydney Nákupy a jídlo v Austrálii Šnorchlování Royal Botanic Gardens Výlet na Rose Bay Featherdale Wildlife Park (ZOO) Sydney Harbour National Park Procházka Coogee - Bondi Centennial Park La Perouse Taronga Zoo Cooper Park Watsons Bay Pouliční umělci Skydiving Blue Mountains - Katoomba Royal National Park - Uloola+Karloo track Morisset Park - klokani Koupání a vlny Kiama - Blowhole a Cathedral Rocks Blue Mountains - Wentworth Falls Palm Beach Blue Mountains - Glenbrook (Red Hands) Blue Mountains - Giant Stairway, Federal Pass Nan Tien Temple Royal National Park - Coast Track Wattamolla - Cliff Jumping Blue Mountains - Blackheath - Grand Canyon Blue Mountains - Faulconbridge - Springwood Sea Life Sydney Aquarium Výlet na Dee Why Boat párty Sydney AMP Centrepoint Tower Royal National Park - Heathcote, Karloo Pool Paddleboarding, Kayaking (Rose Bay) Sydney Harbour National Park - North Head Ježdění na kole - Centennial Park Ku-ring-gai Chase National Park Cook + Phillip Park Aquatic and Fitness Centre Sydney Park Des Renford Leisure Centre Návštěvní kniha Kontakt

Naše cesta do Austrálie

Nákupy a jídlo v Austrálii

Hned jak jsme přijeli do Sydney, museli jsme začít řešit důležitý problém - kde nakupovat základní věci. Zejména to jsou potraviny a jídla a základní potřeby jako toaleťák, mýdla, zubní pasty, prací prášek, aviváže, prostředky na mytí nádobí a šampóny. Obchody jsou tu o dost dražší, než v Čechách. Není se čemu divit, když průměrný Australan vydělává asi 5x - 6x víc, než průměrný Čech. Většina věcí je tu cca 2x dražší. Občas narazíte na něco, co stojí stejně jako v Čechách, občas na něco, co je 5x dražší. V supermarketech je obvykle levněji než v malých obchodech. Nejčastěji nakupujeme v supermarketu Coles (něco podobného jako u nás Tesco). Zajímavostí je, že Vám tu pokladník rovná nákup rovnou do tašek, které jsou zdarma. Občas zajdeme do Fresh World (ovoce a zelenina), párkrát jsme byli v Aldi (další supermarket). Jednou jsme také navštívili Paddy's market. Tam jsou stánky se zbožím všeho druhu od zeleniny až po elektroniku. Jen si musíte dát pozor - něco koupíte, popojdete o stánek dál, a tam to vidíte 2x - 3x levněji. Pro hotové jídlo se dá skočit do McDonalds, KFC, Hungry Jack, do různých thajských restaurací, do kebabu a nespočtu dalších.

Hodně drahá tu je zelenina. Červené papriky stojí okolo 9 AUD / kg. Okurka hadovka (1 kus) stojí 2,50 AUD. Brambory (2kg pytel) stojí 5 AUD. Máslo 250g stojí 1,39 AUD. Nejlevnější šunku tu kupujeme 300g za 5,70 AUD. Nejlevnější sýr na plátky (500g) stojí 7 AUD. Jakési bílé pečivo, něco tvarem mezi rohlíkem a houskou, se tu prodává v pytlíku po 6ks, který stojí 2 AUD. Toustový chleba 650g tu stojí 0,85 AUD. Vajíčka 12ks (střední) kupujeme za 2,79 AUD. Plechovka fazolí v rajčatové omáčce (425g) se dá koupit za 1 AUD (ta nejlevnější). Malý kečup (220g) stojí 1,50 AUD. Rajčata, když je klika, se seženou za 3 AUD / kg. Cibule také za 3 AUD / kg. Jabka se dají koupit za 2,80 AUD / kg. Cukr jsme pořídili za 1kg balení za 1,40 AUD a sůl 500g balení za 0,89 AUD. Mražený hrášek 500g je za 2 AUD. Pomeranče v akci kg za 1,90 AUD. Mléko (1l) se koupí za 1,30 AUD. Drahé je tu koření - za 25g oregána 1,50 AUD a za 15g bazalky 1,70 AUD. Kilo rýže stojí 2,09 AUD. Celkem levné jsou tu špagety a těstoviny, 500g pytlík se dá koupit za 1 AUD. Toaletní papír (12 rolí) kupujeme za 3,80 AUD. Kuřecí prsa stojí 9 AUD / kg. Pytlík mrkví (1kg) se dá koupit i za 1 AUD, mrkve jsou tu asi nejlevnější zelenina. Kedlubny - svazek 2 větších kousků - tu nabízejí za 3,50 AUD. Plechovka piva Heineken (500ml) se tu dá koupit za 4 AUD, plechovka Victoria Bitter (375ml) za asi 3 AUD, v akci za 2 AUD. Balená pitná voda (neperlivá) 1,5l stojí 70 centů, flašku si pak můžeme naplnit z kohoutku :). Pytlík paprikových brambůrků (90g) stojí 2,50 AUD. Pánský deodorant ve spreji 3,50 - 7 AUD.

McDonald je tu také dražší než v ČR. Holý McChicken (bez menu) stojí 5,30 AUD. Big Mac menu stojí 8,95 AUD. Hamburger 2,30 AUD a Cheeseburger 2,60 AUD. V KFC stojí holý Twister 6,95 AUD a Twister menu 9,95 AUD. Velký kebab v tortile jsme kdesi koupili za 9,50 AUD. V Thajské restauraci jsme koupili nudle s kuřecím masem a omáčkou za 6,50 AUD.

Není Vám to povědomé? :) Akorát že tady to stojí 3,15 AUD. Stejně jako Kiri.

Paddy's market:Lékárna. Zatím jsme v ní naštěstí nemuseli nic kupovat, ale vyfotili jsme si jí, protože Eliška v ČR dělala v lékárně.