ke-klokanum.cz Navigace ke-klokanum.cz Úvod Jak jsme se rozhodli pro Austrálii Před odletem Cesta ČR - Sydney První ubytování v Sydney Začínáme zkoumat (a fotit) okolí První dny ve škole Hromadná doprava v Sydney První koupání v moři Výlet do Hyde Parku Výlet k Sydney Opera House Výlet trajektem do Manly Mahon pool - mořský bazén Surfování Vlaky v Sydney Nákupy a jídlo v Austrálii Šnorchlování Royal Botanic Gardens Výlet na Rose Bay Featherdale Wildlife Park (ZOO) Sydney Harbour National Park Procházka Coogee - Bondi Centennial Park La Perouse Taronga Zoo Cooper Park Watsons Bay Pouliční umělci Skydiving Blue Mountains - Katoomba Royal National Park - Uloola+Karloo track Morisset Park - klokani Koupání a vlny Kiama - Blowhole a Cathedral Rocks Blue Mountains - Wentworth Falls Palm Beach Blue Mountains - Glenbrook (Red Hands) Blue Mountains - Giant Stairway, Federal Pass Nan Tien Temple Royal National Park - Coast Track Wattamolla - Cliff Jumping Blue Mountains - Blackheath - Grand Canyon Blue Mountains - Faulconbridge - Springwood Sea Life Sydney Aquarium Výlet na Dee Why Boat párty Sydney AMP Centrepoint Tower Royal National Park - Heathcote, Karloo Pool Paddleboarding, Kayaking (Rose Bay) Sydney Harbour National Park - North Head Ježdění na kole - Centennial Park Ku-ring-gai Chase National Park Cook + Phillip Park Aquatic and Fitness Centre Sydney Park Des Renford Leisure Centre Návštěvní kniha Kontakt

Naše cesta do Austrálie

Před odletem

Před cestou do Austrálie nás, jak asi tušíte, čekaly spousty zařizování. Na začátku se to může zdát strašná spousta práce, která se snad ani nedá zvládnout, ale když si to projdete všechno postupně po jednom, tak se to zvládnout dá. Rozhodli jsme se jet přes agenturu Great Mate (G8M8), která nám pomohla se zařizováním většiny věcí, jako je získání víz, studium, ubytování, povinné pojištění, vyzvednutí na letišti, a také nám poskytla spoustu užitečných rad a informací. Tím se situace o dost zjednoduší. Jako téměř všichni, kdo cestují do Austrálie, jsme si zvolili studijní víza. Získání pracovních víz je totiž velmi obtížné a musíte mít ještě před příletem domluvené a potvrzené místo. Existují ještě partnerská víza pro páry (dependent víza), kdy studuje pouze jeden, ale pro tuhle možnost jsme se nakonec nerozhodli. V Austrálii můžete studovat kde co, ale my jsme se rozhodli pro klasiku - studium angličtiny.

Sami si ale musíte zařídit věci jako je odhlášení zdravotního pojištění. Pokud vycestujete z ČR na delší dobu, než půl roku, tak se zdravotko odhlašuje a nemusí se v ČR platit. Nesmíte se ale vrátit dříve než za půl roku, jinak byste museli vše zpětně doplácet. Vzhledem k tomu, že jedeme na 7 měsíců, jsme ho odhlásili. Jet na více než půl roku (183 dní) je výhodné i kvůli tomu, že tak v Austrálii ušetříte na daních. Dále si musíte zařídit odhlášení sociálního pojištění, pokud zde zrovna nemáte podnikání, které pojede i bez Vás. Vhod je i směna nějaké hotovosti na Australské dolary. Také si určitě nezapomeňte vzít mezinárodně platnou (embosovanou) platební kartu a zkontrolovat, zda vám před návratem nekončí platnost. Základní a povinné pojištění zahraničních studentů v Austrálii (tzv. OSHC - Oversea Student Health Care) pokryje to nejnutnější. To je např. 85% nákladů na ošetření u specialisty, 100% nákladů vyšetření u praktického lékaře či pobytu v nemocnici. Nehradí však návštěvy u stomatologa, optika, preventivní prohlídky a léčení potíží, kterými jste trpěli už před odletem do Austrálie. Proto je vhodné se ještě připojistit. Samozřejmostí je také platný cestovní pas.

Další věc, bez které se neobejdete, jsou letenky. Pokud nejste dobří plavci, jinak se do Austrálie nedostanete. Cesta z Prahy do Sydney letecky trvá pro představu asi 21 - 30 hodin, když se Vám podaří najít dobrý spoj. Letí se s dvěma přestupy, když máte štěstí tak s jedním. Lety s jedním přestupem jsou dražší a najdete je jen u lepších aerolinek. Aerolinek je celá řada. My jsme si zvolili Emirates. Patří mezi ty nejlepší a je u nich šance najít spoj s 1 přestupem. Také jako jedny z mála povolují váhu odbaveného zavazadla 30kg, jinak to bývá jen 23kg. Příruční zavazadlo může mít do 7kg. Náš let do Austrálie je se dvěma přestupy: Praha - Dubaj - Perth - Sydney (délka cesty celkem s i přestupy 29:25). Zpáteční let je s jedním přestupem: Sydney - Dubaj - Praha (24:15). Délky samotných letů tam jsou 6:00, 10:40 a 4:05, zpět 14:30 a 6:20, alespoň pokud vše půjde jak má :). U všech letů kromě toho Perth-Sydney se mi podařilo i telefonicky zarezervovat sedadla, abychom seděli vedle sebe, u okna a ne nad křídlem, abychom také něco viděli. Proletíme se 3x letadlem Boeing 777-300, 1x Airbus A330-200 a 1x Airbus A380-800.



Pokud plánujete v Austrálii řídit auto, např. kvůli práci nebo cestování, budete potřebovat mezinárodní řidičák. Mezinárodní řidičáky se vydávají na obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Vydává se ženevský nebo vídeňský vzor, do Austrálie si vezměte ten ženevský. Platí 1 rok od vydání a používá se spolu s Vaším českým řidičákem. Dají Vám ho na počkání. Vydání stojí lidových 50 Kč. Na úřad si přineste občanku, český řidičák, průkazovou fotku a 50 Kč.



Teď se možná ptáte - a co práce? O té tu nic nezaznělo. Máte pravdu, jsme totiž zatím ve fázi "před odletem". Práci si budeme hledat až na místě, jak je to při studijně-pracovních cestách do Austrálie obvyklé.

Když už jsme u výčtu, co všechno budete pro cestu do Austrálie potřebovat, vězte, že to jsou také nějaké ty peníze pro začátek. Ještě než odletíte, dokonce ještě než dostanete víza, musíte mít zaplacenou školu a OSHC. OSHC na 7 měsíců nás vyšlo na cca 246 AUD / osoba. Školné se liší podle škol, ale bývá to asi 180 - 250 AUD / týden. Nás 6 měsíců školy (vybrali jsme si SELC) vyšlo na 4500 AUD za jednoho. Sedmý měsíc budeme mít volno a budeme cestovat a poznávat Austrálii. Studijní víza totiž končí měsíc po skončení školy, a tak když Vám škola končí dejme tomu 16.4., tak musíte do 16.5. z Austrálie zmizet :). Když máte potvrzeno, že jste zaplatili školné a OSHC, můžete teprve žádat o studentské vízum. Poplatek za žádost je 535 AUD. Když máte víza, můžete začít shánět letenky. Pro pobyt kratší než 1 rok je výhodnější zpáteční letenka. Mezi cestou tam a zpět může totiž být nejvýše 1 rok. Datum návratu musíte předem zvolit, ale lze ho za nějaký poplatek změnit. Zpáteční letenka přijde na cca 30 000 Kč, pokud Vám nevadí 2 přestupy a případné delší čekání při mezipřistání, třeba i s přespáním v hotelu. Pokud chcete co nekratší cestu s 1 mezipřistáním a krátkým čekáním na druhé letadlo, vyjde Vás asi na 40 000 Kč. Také je potřeba si zařídit ubytování. Nám s hledáním pomohla agentura. Obvykle zařídí ubytování na 1 měsíc, a to je pak možné prodloužit, nebo si najít jiné. Ceny ubytování se v Austrálii pohybují cca 150 - 250 AUD za osobu a týden. Ještě nutno dodat, že případné připojištění (není povinné) na 7 měsíců Vás vyjde na cca 10 - 14 tisíc Kč. To jsou samé náklady :) ale v Austrálii si samozřejmě i něco vyděláte, abyste pokryli náklady vašeho velkého výletu :). Na studentská víza můžete pracovat max. 20 hodin týdně. Ale i přesto se tam dá zajímavě vydělat. Pokud neumíte skoro nic anglicky, budete dělat nekvalifikované práce jako je úklid či mytí nádobí. I za ty nejméně kvalifikované práce si ale v Austrálii vyděláte cca 15 - 20 AUD za hodinu. Až se v angličtině trochu zlepšíte, tak si můžete hledat něco lepšího a vydělat si více. To je po tom nákladovém pesimismu zase trocha optimismu :). Australský dolar (AUD) je aktuálně cca 19,5 Kč, a vydělat si skoro 400 Kč za hodinu mytím nádobí, to se Vám doma nepoštěstí :).

Nečekáme, že bychom si z Austrálie přivezli nějaký balík. Spíš počítáme s tím, že náš výdělek tam tak nějak pokryje náklady. To nám ale nevadí. To hlavní, co si chceme z cesty přivézt, se nedá vyjádřit v penězích :).

Týden před odletem jsme absolvovali poslední (třetí) návštěvu agentury G8M8. Dostali jsme SIM karty Australského operátora Optus přednabité na 30 AUD, paní nám pomohla se založením účtu v Austrálii (na místě si ještě musíme vyzvednout karty), také jsme dostali mapky Sydney a různé užitečné rady, např. jak vyplnit vstupní kartu.



Pokud do Austrálie vezete nějaké elektrospotřebiče (myslím, že každý tam poveze minimálně mobil, foťák, nejspíš i notebook, holící strojek, ...), tak si také vezměte cestovní adaptér. V Austrálii totiž mají jiné zásuvky :).

Čeká nás cesta dlouhá asi 18 000 km a doufáme, že ji přežijeme. Říká se, že pravděpodobnost nehody při cestování letedlem je mnohem menší, než při cestování autem. Stejně je to ale s pravděpodobnostmi přežití v případě nehody :).