ke-klokanum.cz Navigace ke-klokanum.cz Úvod Jak jsme se rozhodli pro Austrálii Před odletem Cesta ČR - Sydney První ubytování v Sydney Začínáme zkoumat (a fotit) okolí První dny ve škole Hromadná doprava v Sydney První koupání v moři Výlet do Hyde Parku Výlet k Sydney Opera House Výlet trajektem do Manly Mahon pool - mořský bazén Surfování Vlaky v Sydney Nákupy a jídlo v Austrálii Šnorchlování Royal Botanic Gardens Výlet na Rose Bay Featherdale Wildlife Park (ZOO) Sydney Harbour National Park Procházka Coogee - Bondi Centennial Park La Perouse Taronga Zoo Cooper Park Watsons Bay Pouliční umělci Skydiving Blue Mountains - Katoomba Royal National Park - Uloola+Karloo track Morisset Park - klokani Koupání a vlny Kiama - Blowhole a Cathedral Rocks Blue Mountains - Wentworth Falls Palm Beach Blue Mountains - Glenbrook (Red Hands) Blue Mountains - Giant Stairway, Federal Pass Nan Tien Temple Royal National Park - Coast Track Wattamolla - Cliff Jumping Blue Mountains - Blackheath - Grand Canyon Blue Mountains - Faulconbridge - Springwood Sea Life Sydney Aquarium Výlet na Dee Why Boat párty Sydney AMP Centrepoint Tower Royal National Park - Heathcote, Karloo Pool Paddleboarding, Kayaking (Rose Bay) Sydney Harbour National Park - North Head Ježdění na kole - Centennial Park Ku-ring-gai Chase National Park Cook + Phillip Park Aquatic and Fitness Centre Sydney Park Des Renford Leisure Centre Návštěvní kniha Kontakt

Naše cesta do Austrálie

První dny ve škole

V pondělí 20. 10. 2014 jsme začali chodit do školy :). Pro ty, kdo neví, je to SELC (Sydney English Language Center) v Sydney na Bondi. Škola je v moderní, zvenčí skleněné, třípatrové budově, kterou sdílí ještě s čímsi dalším. Naše škola se rozkládá ve 2. patře a na půlce 1. patra. Prostředí je to pěkné, jsou tam různé učebny, 2 počítačové místnosti, knihovna, půjčovna DVD, studentská místnost se stolky a kavárnou. Je tam taky automat na pití a nějaké drobnosti a hodně užitečná věc - asi 7 mikrovlnek, ve kterých si studenti mohou ohřívat přinesené obědy (ale stejně se u nich o přestávce tvoří fronty).

My jsme si zvolili General English. První den ráno jsme psali rozřazovací test, podle kterého studenty rozdělují do různých úrovní od Beginner, přes Elementary, Pre-Intermediate, Intermediate a Upper-Intermediate až po Advanced. Byl v něm poslech, doplňování slovíček, hledání informací v textu, interview a sloh a prostě takové věci, co známe i z hodin angličtiny v českých školách. K našemu obrovskému údivu jsme se dostali do nejvyšší úrovně - Advanced. A to i přes to, že ze začátku jsme sotva byli schopní splácat anglickou větu a rodilým mluvčím jsme rozuměli každé druhé slovo. O naší výslovnosti raději úplně pomlčet :).

Výuka probíhá občas v učebně, občas v počítačové místnosti, pracujeme s různými články, doplňujeme slovíčka do různých cvičení v učebnici nebo na okopírovaných papírech, které nám dávají. Někdy také pracujeme ve skupinkách, např. diskutujeme na zadané téma. Učitelé rádi občas vypráví docela legrační historky. Třeba o tom, jak se studentů zeptal, jaký je rozdíl mezi "during and while", a student mu rozuměl "urine and bile". Zřejmě se mu pak snažil vysvětlit rozdíl mezi žlučí a močí :D. Dobrá byla i historka a studentovi, který přišel ráno pozdě. Učitel mu řekl "You should get up at eight o'clock". Student rozuměl "You should get a potato clock" a na konci hodiny se ho ptal, co to ty bramborové hodiny jsou :D.

Škola je od pondělí do pátku, začíná každý den v 9:00. První hodina je 9 - 10:30, druhá 11 - 12:30, třetí 13:30 - 15. Od pondělí do čtvrtka jsou vždy tři hodiny, v pátek jen dvě.

Nyní máme za sebou první týden školy a byli jsme celkem spokojení. Každou středu se koná cosi volitelného, ale většina možností už byla zabraná, tak na nás zbyla gramatika. Volí se vždy na 4 týdny. Vybírat šlo i mezi nějakými venkovními aktivitami, ale ty byly asi rozebrané už první týden. My jsme bohužel začali studium až ve 2. týden čtyřtýdenní rundy. Ve čtvrtek jsme navštívili nepovinný 45-minutový kurz konverzace. Nejdříve se mi tam moc nechtělo, Eliška mě přemlouvala, ale nakonec jsem byl moc rád, že jsme tam šli. Hráli jsme tam hru, při které jsme házeli kostkou a šli figurkou po plánku. Na každém políčku bylo napsané nějaké téma, o kterém jsme měli povídat. Např. náš nejlepší zážitek, neoblíbenější jídlo, nejhorší práce, první den v Austrálii, co zajímavého jsme v poslední době našli nebo zjistili... Na konverzaci nás bylo 13, z toho jen 4 nebyli šikmoocí :). Ale i těm asiatům se dalo docela rozumět. Naopak v naší advanced třídě není z Asie nikdo. Dnes (pátek) jsme měli jen dvě hodiny, tu první jsme psali slohovku a druhá byla volnější - sledovali jsme nějaký film s Donaldem Trumpem.

Všude po škole jsou cedulky, že se v celém areálu musí mluvit jen anglicky, ale o přestávkách se samozřejmě stejně většinou tvoří všude skupinky lidí, které hovoří vlastním jazykem. Ono prostě mluvit s krajanem anglicky, to se nedá :). Musíme mít aspoň 80% docházku, jinak by nás škola mohla i nahlásit na imigrační a hrozilo by nám asi vyhoštění, nebo kdoví co. Naše studentská víza jsou vázaná na to, že studujeme. Kdybysme chyběli víc než 20%, museli bysme mít potvrzení od doktora.